Strona główna  //  Aktualności  //  Otwarcie wystawy bursztynu

W sobotę (20 lipca) w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa została otwarta wystawa, na której zaprezentowano bursztyny z partnerskiego miasta Kamiennej Góry - Bitterfeld-Wolfen. Otwarciu ekspozycji towarzyszył wykład prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz - geologa z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przybyłych licznie gości oraz delegację z Niemiec przywitał burmistrz miasta, Krzysztof Świątek.

Bursztyn z Bitterfeld służył głównie produkcji biżuterii. Podzielony na cztery główne klasy, był dostarczany do VEB Ostseeschmuck (zakład biżuterii) w Ribnitz-Damgarten. Tam też były wykonywane przede wszystkim naszyjniki, wisiorki oraz inna biżuteria z bursztynu, która w zamian za dewizy była eksportowana za granicę, przeważnie do krajów nie socjalistycznych. Pierwsze bursztynowe znaleziska w regionie pochodzą z moreny Schmiedeberger i wzmiankowane są na 14 lipca 1731 r. Z początkiem wydobycia węgla brunatnego od około 1850 w wielu małych kopalniach na terenie całego Bitterfeld odnajdywano żywicę kopalną wraz z węglem, pochodzącą z bursztynonośnych warstw.