Strona główna  //  Aktualności  //  Festiwal Sztuki Włókna 2013

W najbliższą sobotę, 14 września, o godz. 17.00 w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze odbędzie się otwarcie XXXIX Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókna „Warsztat Twórczy – Kowary 2012” pn. „U podnóża gór”. Wystawa towarzyszy XL Międzynarodowemu Sympozjum „Warsztat Twórczy – Kowary 2013”, którego organizatorem od 40 lat jest prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

Festiwal Sztuki Włókna jest corocznym, cyklicznym wydarzeniem artystycznym odbywającym się w Kowarach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, które przechowują tradycje sztuki rękodzielniczej. Korzenie tej imprezy sięgają początku lat siedemdziesiątych XX wieku, czyli pierwszych plenerów tkackich organizowanych w Kowarach dla Grupy Tkackiej  „10 x TAK”.

W wystawie udział wezmą: Barbara Basiewicz, Agata Buchalik-Drzyzga, Małgorzata Buczek-Śledzińska, Teodozja Bujnowska-Niedzielska, Sofija Burak, Bożenna Burgielska, Bartosz Burgielski, Maria Teresa Chojnacka, Evá Damborská (Czechy), Agnieszka Godszling, Hanns Herpich, Maria Jełowicka, Anna Jesinowicz-Nguyen, Paulina Juszkiewicz-Klimova, Volodymyr Klimov (Ukraina), Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb, Monika Lindner (Niemcy), Joanna Lohn-Zając, Ewa Łukiewska, Barbara Nachajska-Brożek, Joanna Owidzka, Ewa Elżbieta Piss, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Honorata Rębisz-Werszler, Zenoviya Shulha (Ukraina), Teresa Szuszkiewicz-Spryszak, Marta Tokar (Ukraina), Aydin Ugurlu (Turcja), Servet Senem Ugurlu (Turcja), Jolanta Wdowczyk, Rafał Werszler, Sofiya Zaychenko (Ukraina).

Miasto Kowary dzięki Fabryce Dywanów, znanej w kraju i na świecie z produkcji dywanów i wykładzin podłogowych, do dziś jest rozpoznawalne. Fabryka Dywanów, do końca swojej działalności, była hojnym sponsorem i mecenasem sztuki, bowiem obdarowywała artystów tkaczy tzw. „plątanką kowarską”. Na wystawach światowych i krajowych prezentowane dzieła wykonane z wełny dywanowej  były szczególnie doceniane. Wówczas, przed czterdziestu laty, trudno było sobie wyobrazić, że ten potężny producent przemysłu lekkiego może zniknąć z mapy Dolnego Śląska i całej Polski.

Artyści plastycy przybywają tu nadal, dla niektórych osób są to sentymentalne powroty do "kolebki sztuki", sztuki która w niej się rozwijała. Spotykają się tu przedstawiciele z różnych ośrodków tkackich z Polski i z zagranicy, by debatować nad współczesnymi kryteriami rozwoju tej dyscypliny, by dzielić się wiedzą
i własnymi doświadczeniami, a także aby torować drogę twórcom młodszej generacji.

Festiwal obejmuje dwutygodniowe Międzynarodowe Sympozjum pn. „Warsztat Twórczy Kowary” oraz wszystkie wizualne i warsztatowe propozycje, które po zakończeniu Sympozjum pozostają nadal w dolnośląskich galeriach i muzeach. Wystawy tkaniny artystycznej mają szeroki zasięg. Artyści w ramach Festiwalu prezentują swoje dzieła w galeriach w Warszawie, we Wrocławiu, w Kamiennej Górze, Jeleniej Górze i w Kowarach, mieście które stanowi jesienne centrum tkaniny artystycznej.