Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw

W okresie od lutego do końca kwietnia 2019 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę pt. „Adam Setkowicz – Karty pocztowe” z kolekcji pana Bernarda Homziuka. Na ekspozycji znajdowało się 874 kart pocztowych autorstwa krakowskiego malarza Adama Setkowicza. Artysta urodził się w Krakowie w 1875 roku, gdzie spędził całe swoje życie. W tutejszej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1891-1894 studiował malarstwo. Był uczniem Floriana Cynka, pod okiem którego zgłębiał tajniki rysunku, zaś u Jana Matejki nieformalnie studiował kompozycję. Na przełomie lat 1897/98 w pracowni Teodora Axentowicza uczył się malarstwa pastelowego. Setkowicz był niezwykle płodnym artystą. Z dużym powodzeniem zajmował się malarstwem sztalugowym. W jego zainteresowaniu było malarstwo rodzajowe: podkrakowski pejzaż (głównie okolice Bronowic i Morawicy), sielanki, orki, zimowe i letnie sceny z polowań, wątki religijne, wątki patriotyczne, ilustracje do literatury, martwe natury malowane w technice olejnej czy akwareli, w której był prawdziwym mistrzem. Stworzył ponad 2000 obrazów.

Czytaj więcej: Adam Setkowicz – karty pocztowe z kolekcji pana Bernarda Homziuka
 

Od 21 października 2017 r. do końca maja 2018 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę zatytułowaną "Karkonosze w obrazach Friedricha Iwana". Wystawa, poświęcona twórczości artysty urodzonego w Kamiennej Górze, powstała z okazji 50 rocznicy jego śmierci. Na ekspozycji znajdowało się ok. 300 prac. Były to obrazy olejne, akwarelowe i akwafortowe z widokami Karkonoszy oraz miast i okolicznych miejscowości. Wystawa była największą prezentacją dzieł jakąkolwiek udało się zebrać.

Czytaj więcej: Karkonosze w obrazach Friedricha Iwana
 

Od 19 maja 2017 r. do końca lutego 2018 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę „W dawnej kuźni”. Ekspozycja pokazywała, jak ważną postacią dla dawnej społeczności był zawód kowala. Było to zajęcie tylko dla wytrwałych. Wyposażenie „profesjonalnej” kuźni zajmowało lata. Dobry mistrz miał dużo rozmaitych narzędzi do obróbki żelaza. Oprócz wyposażenia ważne były umiejętności i doświadczenie. Kowal wytwarzał narzędzia, żelazne części ”zamienne”, nitował i spajał uszkodzone sprzęty, podkuwał konie oraz, w zależności od potrzeby, wykonywał wyroby na zlecenie np. kraty do okien, drzwi dla kościołów czy urzędów.

Czytaj więcej: W dawnej kuźni...
 

Od lipca 2013 r. do końca listopada 2017 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę "F.V. Grunfeld - historia fabryki w Kamiennej Górze". Wystawa prezentowała historię działalności kamiennogórskiego przedsiębiorcy i fabrykanta F.V. Grünfelda. Dzieje rodziny oraz charakter produkcji włókienniczej ukazane zostały na bogato ilustrowanych planszach tekstowych. Ekspozycję uzupełniały fotografie, dokumenty firmy Grünfeld, przykłady wyrobów tekstylnych. Zobaczyć można było opracowany opis architektury zabytkowego budynku w Kamiennej Górze, wraz z fotografiami, bogato zdobionych malowidłami, wnętrz. Szczególną uwagę poświęcono oddziałom firmy w Berlinie i Kolonii. Fotografie tkalni, szwalni, oddziału przygotowawczego, oddziałów zbytu prezentują strukturę produkcji fabryki Grünfeld oraz różnorodne rodzaje asortymentu. Na wystawie umieszczono pamiątki dokumentujące, szczególnie obchodzone w Kamiennej Górze, uroczystości jubileuszowe przedsiębiorstwa Grünfeld.

Czytaj więcej: F.V. Grünfeld - historia fabryki w Kamiennej Górze
 

Od stycznia do końca sierpnia 2017 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę poświęconą niezwykłej postaci. Ekspozycja powstała z okazji 200-lecia urodzin Johanna Ernsta Benjamina Bilsego - muzycznego geniusza ze Śląska. 

Czytaj więcej: Johann Ernst Benjamin Bilse
 
Do góry