Międzynarodowe sensacje medialne – historia przy kawie w muzeum (GALERIA)
Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Historia przy kawie” przybliżyło naszym gościom ciekawostki związane z obecnością Kamiennej Góry (dawnej Landeshut) w mediach europejskich i amerykańskich XIX-XXI wieku. 8 lipca 2025 można było posłuchać o słynnym Kamilu, duchu i mannie z nieba.
Pracownik muzeum i regionalista Robert Główczyk opowiedział o trzech wybranych „sensacjach” prasowych. Każda historia pochodziła z innego stulecia. Najmłodsza, mająca niespełna dziesięć lat, była międzynarodowym fake newsem. Powielana przez brukowce i portale informacja dotyczyła rzekomego ożycia zmarłego Kamila w kamiennogórskim prosektorium w 2016 roku. Wydarzenie zostało zmyślone. Kolejna sensacja dotyczyła nie mniej absurdalnej historii. Chodziło o… ducha, który straszył w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) na przełomie 1934/1935 roku. Poprzez gazetę z Berlina wieść dotarła do USA i tam opublikowana została na łamach czołowych czasopism, które do dziś szczycą się mainstreamowym charakterem. Ostatnia z opowieści dotyczyła prawdziwego wydarzenia, które wydawało się równie nieprawdopodobne. W lipcu 1805 roku w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) spadł deszcz „grochu”. Informacja o tym wydarzeniu obiegła media w Europie, w tym dotarła do czytelników gazet w Berlinie, Paryżu, Londynie, Dublinie, Brukseli, Lizbonie, Genui czy Wilnie. Na temat niezwykłego opadu powstały rozprawy naukowe czołowych botaników I połowy XIX wieku. Dzięki pracy naukowców udało się nawet zidentyfikować gatunek rośliny, która sprawiła głośny „cud” 220 lat temu.
W spotkaniu w muzeum wzięło udział kilkudziesięciu gości, w tym burmistrz Janusz Chodasiewicz, sekretarz miasta Mariusz Pawlak i honorowy obywatel Bogdan Adamus.
Foto: E.Krzemińska (ID24)