Kilkadziesiąt osób przyjęło zaproszenie Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze na spotkanie „Światem rządzi wyobraźnia. Napoleon I Bonaparte”. We wtorek 23 stycznia odbyło się wydarzenie dotyczące jednej z najważniejszych postaci w historii Europy - cesarza Napoleona I, jego obecności na Dolnym Śląsku, lokalnych działań podczas wojen napoleońskich, kobiet Bonapartego, a także legendy Napoleona utrwalonej w kulturze i dziełach sztuki (film, muzyka, tekstylia, kulinaria itd.).

Zebrani poznali miasta na Dolnym Śląsku, które odwiedził Napoleon; miejsca, w których odbyły się bitwy i inne potyczki zbrojne, a także miejscowości związane z działaniami politycznymi i pobytem wojsk w czasie wojen napoleońskich. Oprócz tak ważnych miejsc na napoleońskiej mapie regionu, jak Bolesławiec, Głogów, Lwówek Śląski czy Legnica, wspomniane zostały lokalne ciekawostki dotyczące m.in. Antonówki, Gorzeszowa, Kamiennej Góry, Ptaszkowa czy Krzeszowa. Nie zabrakło ciekawych informacji dotyczących grobów polskich żołnierzy związanych z Napoleonem, które zachowały się w Wałbrzychu i w Dusznikach-Zdroju. Ponadto zaprezentowane zostały sylwetki żon i kochanek cesarza, w tym Marii Walewskiej, której brat zmarł w Szczawnie-Zdroju. Prelegenci z muzeum przedstawili wybrane dzieła powiązane z kultem Napoleona i jego wpływem na sztukę: fotosy z ważniejszych ekranizacji z lat 1927 – 2023, a także muzykę: od Beethovena („Eroika”) i Czajkowskiego („Rok 1812”) po ABBĘ („Waterloo”) i Mariah Carey (z jej piosenką „Obsessed”, w której pojawia się wątek tzw. kompleksu Napoleona).

Część wykładowa z prezentacją multimedialną była połączona z degustacją oraz wystąpieniem rekonstruktorów z epoki empire. W muzeum w mundurach i strojach historycznych zaprezentowali się członkowie grup Artyleria Legii Polskiej 1797 i Kamea. Widzowie mogli podziwiać mundury m.in. artylerii i kawalerii z czasów Legii Polsko-Włoskiej oraz Księstwa Warszawskiego, a także używaną wówczas broń (jak tasak, bagnet, karabin). Panie zaprezentowały stroje damskie okresu napoleońskiego. Rekonstruktorzy i rekonstruktorki opowiadali o życiu codziennym i obozowym na początku XIX wieku.

Nie zabrakło kulinarnych akcentów z napoleońskiego menu. Na stołach królowała napoleonka, ciasto tortowe, które znane jest w wielu krajach świata. Zebrani degustowali również Napoleona z butelki, czyli legendarną brandy, która swoją nazwę zawdzięcza luksusowym francuskim destylatom, wywarzanym od XIX wieku. Zapachowym akcentem była oczywiście Pani Walewska – artykuły kosmetyczne produkowane od ponad 50 lat.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się quizem z nagrodami, podsumowującym wiedzę na temat Napoleona I. Po spotkaniu był czas na rozmowy z rekonstruktorami oraz pamiątkowe fotografie.

wieczor-napoleoski