Wystawa „Wokół stołu”

Piętro oficyny naszego muzeum wypełniła ceramika, szkło, elementy metalowej zastawy stołowej, bielizna stołowa, meble oraz inne muzealia związane z kulturą ucztowania, picia kawy, herbaty, przygotowania oraz serwowania posiłków. Pochodzące z naszych zbiorów eksponaty wywodzą się z różnych okresów (XVIII – XX wiek) oraz krajów (od Polski, Niemiec po Anglię i inne kraje Europy), reprezentują różnorodne style (rokoko, eklektyzm, secesja, art deco i inne) oraz materiały (srebro, porcelana, szkło, tkanina żakardowa i inne) i zastosowanie. Wśród kilkudziesięciu obiektów znajdują się także śląskie wyroby rzemiosła artystycznego, w tym porcelana z historycznych wytwórni w Wałbrzychu i Jaworzynie Śląskiej, serwety ze śląskich tkalni, oraz lokalne elementy zastawy stołowej. Wystawę w części aranżacji uzupełniają obrazy: martwa natura oraz sceny rodzajowe. Na ekspozycji znaleźć można wiele intrygujących i mniej znanych przedmiotów związanych z kulturą stołu, jak filiżanki wąsacza czy manche à gigot – czyli uchwyt do kości pieczonej jagnięciny. Zapraszamy do odkrywania naszej nowej ekspozycji.

2-przy-stole-1
2-przy-stole-2