„Reżyserzy” – malarstwo Roberta Kukli

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej w muzeum. W sobotę 18 maja 2024, w czasie Nocy Muzeów, odbędzie się wernisaż prac Roberta Kukli. Cykl obrazów prezentuje portrety polskich reżyserów.

Otwarcie odbędzie się o godz. 17.30.

Robert Kukla, ur. 1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, street artem oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora do spraw propagowania plastyki i fotografii. Organizator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.

Cykl malarski pod tytułem „Reżyserzy” to zestaw trzydziestu portretów - subiektywnie wybranych przez autora - polskich twórców filmowych, począwszy od najwybitniejszych twórców naszej kinematografii powojennej, jak W. J. Has, A. Munk, A. Wajda i J. Kawalerowicz, poprzez reżyserów pracujących również poza krajem: R. Polański, J. Skolimowski, A. Żuławski, L. Majewski, czy osiągających ogromne sukcesy za granicą z filmami rodzimymi: K. Kieślowski, K. Zanussi, J. Hoffman, aż po młodszą generację artystów jak np.: M. Szumowska i W. Smarzowski. Prace wykonane są na papierze i tekturze, często wielowarstwowe, za pomocą rozmaitych technik, łączonych ze sobą. Wizerunki reżyserów malowane są - na podłożu wielokrotnie pokrywanym farbami ściennymi - akrylami, pastelami suchymi i tłustymi, wreszcie sprayami.
Wystawa - rokrocznie wzbogacana o następne portrety - prezentowana była już kilkukrotnie, m. in. w: Kołobrzegu, Myślenicach, Wrocławiu, Gdyni i Świdnicy. Jej prezentacja w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Wystawa potrwa od 18 maja do 30 czerwca 2024.

Wstęp na wernisaż i Noc Muzeum jest darmowy.

Zwiedzanie wystawy w inne dni odbywa się w ramach zwiedzania muzeum (trasa obejmuje wstawy stałe i czasowe) - wstęp według cennika.